Election Summary Report 5/3/2022 - 8:32:41 PM Field11 Election Date: 5/3/2022 EMS   Grant County, Indiana 2022 Primary Election INGRAP22 5/3/2022   E- # OF Election Day 5764 NUMBER OF PRECINCTS: 63 A- # OF Paper Absentee 368 # OF PRECINCTS REPORTED: 63 1374 W- # OF Walk-In Absentee # OF PRECINCTS NOT REPORTED: 0  PUBLIC COUNT: 7506 # OF PRECINCTS INCOMPLETE: 0  VOTER TURNOUT: 17.16% # OF EQUIPMENT PROGRAMMED: 92  REGISTERED VOTERS: 43753 # OF EQUIPMENT REPORTED: 92
- - - - - - - - - - - - - - - - - - VOTES - - - - - - - - - - - - - - - - E A W TOTAL %      
VOTE FOR 1         VOTES= 4,734 (R) United States Senator
3620 230 884 4734 100.00% Todd Young
 
VOTE FOR 1         VOTES= 5,277 (R) U.S. Rep District 5
4089 219 969 5277 100.00% Victoria Spartz
 
VOTE FOR 1         VOTES= 4,267 (R) State Sen District 17
3270 213 784 4267 100.00% Andy Zay
 
VOTE FOR 1         VOTES= 184 (R) State Rep District 30
150 8 26 184 100.00% Mike Karickhoff
 
VOTE FOR 1         VOTES= 5,924 (R) State Rep District 31
1226 41 257 1524 25.73% Andy Lyons
3355 197 848 4400 74.27% Ann Vermilion
 
VOTE FOR 1         VOTES= 6,326 (R) Prosecuting Atty 48th Circuit
1638 118 408 2164 34.21% Rodney Lee Faulk
3240 133 789 4162 65.79% Scott J. Hunt
 
VOTE FOR 1         VOTES= 5,163 (R) Circuit Court Clerk
3969 225 969 5163 100.00% Pamela (Pam) K. Harris
 
VOTE FOR 1         VOTES= 4,595 (R) County Auditor
3515 211 869 4595 100.00% Angela (Angie) Jarvis
 
VOTE FOR 1         VOTES= 6,491 (R) County Sheriff
762 38 163 963 14.84% Ed Beaty
264 29 57 350 5.39% Kevin D. Carmichael
962 48 222 1232 18.98% Eric L Fields
2118 79 535 2732 42.09% Delmiro (Del) Garcia
894 60 260 1214 18.70% Scott Haley
 
VOTE FOR 1         VOTES= 5,474 (R) County Coroner
4205 226 1043 5474 100.00% Stephen D. Dorsey
 
VOTE FOR 1         VOTES= 4,912 (R) County Assessor
3777 212 923 4912 100.00% Rhonda Wylie
 
VOTE FOR 1         VOTES= 4,899 (R) Co Commissioner District 3
3798 202 899 4899 100.00% Ronald D. Stewart Jr.
 
VOTE FOR 1         VOTES= 889 (R) Co Council District 1
695 53 141 889 100.00% Mike Scott
 
VOTE FOR 1         VOTES= 1,064 (R) Co Council District 2
831 30 203 1064 100.00% Frank Hix
 
VOTE FOR 1         VOTES= 1,635 (R) Co Council District 3
1210 75 350 1635 100.00% Mark A Leming
 
VOTE FOR 1         VOTES= 1,472 (R) Co Council District 4
1188 43 241 1472 100.00% Michael D. Conner
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (R) Center Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 2,829 (R) Center Township Board
664 61 187 912 32.24% Philippa (P.J.) (Eltzroth) Culley
678 57 173 908 32.10% John A Holloway
748 62 199 1009 35.67% Kenneth A. Hussong
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (R) Fairmount Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (R) Fairmount Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (R) Franklin Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 457 (R) Franklin Township Board
338 17 102 457 100.00% Pamala Buteau Leming
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (R) Green Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (R) Green Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 519 (R) Jefferson Township Trustee
471 11 37 519 100.00% Craig A. Luthy
 
VOTE FOR 3         VOTES= 1,062 (R) Jefferson Township Board
340 10 29 379 35.69% Marva K. Martz
304 10 25 339 31.92% Thomas E. Richards
312 11 21 344 32.39% Daniel E White
 
VOTE FOR 1         VOTES= 119 (R) Liberty Township Trustee
86 5 28 119 100.00% Gregory B. Thompson
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (R) Liberty Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 732 (R) Mill Township Trustee
579 21 132 732 100.00% Dennis W. Banks
 
VOTE FOR 3         VOTES= 1,686 (R) Mill Township Board
486 19 116 621 36.83% Charlie (Charles) Armes
441 17 102 560 33.21% Harold W. McCollum
384 22 99 505 29.95% Daniel Patton
 
VOTE FOR 1         VOTES= 177 (R) Monroe Township Trustee
123 3 51 177 100.00% Kenneth A. Yocum
 
VOTE FOR 3         VOTES= 431 (R) Monroe Township Board
102 3 50 155 35.96% Jeff Bernaix
89 3 44 136 31.55% Valisha K. Cragun
93 3 44 140 32.48% Ashley M. Leming
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (R) Pleasant Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (R) Pleasant Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (R) Richland Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (R) Richland Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 222 (R) Sims Township Trustee
184 8 30 222 100.00% Jeffrey Duncan
 
VOTE FOR 3         VOTES= 504 (R) Sims Township Board
130 7 24 161 31.94% Gene Calloway
129 7 21 157 31.15% Charles D. Edgington
152 7 27 186 36.90% Bart Fox
 
VOTE FOR 1         VOTES= 194 (R) Van Buren Township Trustee
170 1 23 194 100.00% Bob White
 
VOTE FOR 3         VOTES= 293 (R) Van Buren Township Board
141 3 18 162 55.29% Susan (Brane) Hinderliter
113 1 17 131 44.71% Douglas David Martz
 
VOTE FOR 1         VOTES= 320 (R) Washington Township Trustee
254 12 54 320 100.00% Tresa Baker
 
VOTE FOR 3         VOTES= 461 (R) Washington Township Board
207 9 46 262 56.83% David A. Pickett
156 8 35 199 43.17% Brad Woodring
 
VOTE FOR 2         VOTES= 246 (R) Fairmount Town Council At Lg
214 9 23 246 100.00% Angela L. Armstrong
 
VOTE FOR 2         VOTES= 0 (R) Matthews Town Council At Lg
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 398 (R) Upland Town Council At Lg
80 0 5 85 21.36% Jerry Briles
173 5 8 186 46.73% Ron Sutherland
119 1 7 127 31.91% Kevin R. Webb
 
VOTE FOR 1         VOTES= 382 (R) Upland Town Council Dist 3
148 4 8 160 41.88% John Bonham
208 2 12 222 58.12% Brian L. Hunt
 
VOTE FOR 4         VOTES= 14,934 (R) State Conv Delegate At Lg
2933 175 714 3822 25.59% Victoria Herring
2926 177 673 3776 25.28% Kevin Lyons
2669 180 705 3554 23.80% Jamie L. Moore
2872 189 721 3782 25.32% Darren Reese
 
VOTE FOR 5         VOTES= 6,204 (R) State Conv Delegate District 1
978 68 314 1360 21.92% Tresa Baker
740 39 185 964 15.54% Richard Kenneth Hart
649 43 173 865 13.94% Karen E. Hiemstra
958 50 247 1255 20.23% Cathy A. Lyons
678 47 182 907 14.62% Paula K. Newcom
651 33 169 853 13.75% Terry L. Newcom
 
VOTE FOR 5         VOTES= 3,245 (R) State Conv Delegate District 2
1071 82 291 1444 44.50% Adrienne Rines Hammond
1374 92 335 1801 55.50% P. David Huffman
 
VOTE FOR 5         VOTES= 2,854 (R) State Conv Delegate District 3
715 33 128 876 30.69% Greg Rickey
743 33 128 904 31.67% Pamela Rickey
880 38 156 1074 37.63% Gregory B. Thompson
 
VOTE FOR 1         VOTES= 748 (D) United States Senator
542 99 107 748 100.00% Thomas M. McDermott, Jr.
 
VOTE FOR 1         VOTES= 788 (D) U.S. Rep District 5
241 33 38 312 39.59% Matthew L. Hall
343 56 77 476 60.41% Jeannine Lee Lake
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) State Sen District 17
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 17 (D) State Rep District 30
14 1 2 17 100.00% Robin Williams
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) State Rep District 31
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Prosecuting Atty 48th Circuit
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Circuit Court Clerk
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) County Auditor
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) County Sheriff
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) County Coroner
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) County Assessor
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Co Commissioner District 3
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Co Council District 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Co Council District 2
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Co Council District 3
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Co Council District 4
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 227 (D) Center Township Trustee
155 32 40 227 100.00% Jennifer Shipman
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (D) Center Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Fairmount Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (D) Fairmount Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Franklin Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 79 (D) Franklin Township Board
54 7 18 79 100.00% Raymond Barbour II
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Green Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (D) Green Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Jefferson Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (D) Jefferson Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Liberty Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 7 (D) Liberty Township Board
4 2 1 7 100.00% Susan R. Althouse
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Mill Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (D) Mill Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Monroe Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (D) Monroe Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Pleasant Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 70 (D) Pleasant Township Board
52 7 11 70 100.00% Luke Haglund
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Richland Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (D) Richland Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Sims Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 16 (D) Sims Township Board
13 1 2 16 100.00% Mike Spaulding Jr
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Van Buren Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 0 (D) Van Buren Township Board
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Washington Township Trustee
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 3         VOTES= 37 (D) Washington Township Board
26 1 10 37 100.00% David R. Barley
 
VOTE FOR 2         VOTES= 24 (D) Fairmount Town Council At Lg
18 3 3 24 100.00% Paul Leavitt
 
VOTE FOR 2         VOTES= 0 (D) Matthews Town Council At Lg
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Upland Town Council At Lg
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 0 (D) Upland Town Council District 3
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTE FOR 1         VOTES= 11 (D) Pct Cmmttmn Center 04
8 1 2 11 100.00% Geoff Williams
 
VOTE FOR 1         VOTES= 14 (D) Pct Cmmttmn Center 05
9 1 4 14 100.00% Thomas (Tom) Roop
 
VOTE FOR 1         VOTES= 10 (D) Pct Cmmttmn Center 07
9 0 1 10 100.00% Annalisa Stodghill-Weeks
 
VOTE FOR 1         VOTES= 33 (D) Pct Cmmttmn Center 08
7 2 3 12 36.36% Robin Fouce
6 1 2 9 27.27% Al Curtis Green
10 1 1 12 36.36% Joselyn Whitticker
 
VOTE FOR 1         VOTES= 8 (D) Pct Cmmttmn Center 11
7 0 1 8 100.00% Ivory (Von) Jackson
 
VOTE FOR 1         VOTES= 7 (D) Pct Cmmttmn Center 14
6 0 1 7 100.00% William R. Henry
 
VOTE FOR 1         VOTES= 8 (D) Pct Cmmttmn Center 15
6 0 2 8 100.00% Charles E. Griffin, Jr.
 
VOTE FOR 1         VOTES= 10 (D) Pct Cmmttmn Center 18
5 0 5 10 100.00% Robert Clay Bannister, Jr
 
VOTE FOR 1         VOTES= 14 (D) Pct Cmmttmn Fairmount 01
6 5 3 14 100.00% Bernard (Barney) Smith
 
VOTE FOR 1         VOTES= 13 (D) Pct Cmmttmn Franklin 5
12 0 1 13 100.00% Evan Gilmore
 
VOTE FOR 1         VOTES= 20 (D) Pct Cmmttmn Jefferson 1
14 5 1 20 100.00% Chaylee N. Brock
 
VOTE FOR 1         VOTES= 8 (D) Pct Cmmttmn Liberty 1
4 2 2 8 100.00% Susan R. Althouse
 
VOTE FOR 1         VOTES= 12 (D) Pct Cmmttmn Mill 01
12 0 0 12 100.00% David Linn
 
VOTE FOR 1         VOTES= 13 (D) Pct Cmmttmn Mill 02
10 2 1 13 100.00% David A. Strausbaugh
 
VOTE FOR 1         VOTES= 8 (D) Pct Cmmttmn Mill 03
7 0 1 8 100.00% Elrie Armes
 
VOTE FOR 1         VOTES= 16 (D) Pct Cmmttmn Mill 06
14 1 1 16 100.00% Troy E. Richards
 
VOTE FOR 1         VOTES= 8 (D) Pct Cmmttmn Mill 07
4 4 0 8 100.00% Janella Tolle
 
VOTE FOR 1         VOTES= 5 (D) Pct Cmmttmn Mill 09
4 1 0 5 100.00% Larry Terwillegar
 
VOTE FOR 1         VOTES= 6 (D) Pct Cmmttmn Pleasant 1
4 0 2 6 100.00% Barbara Stodghill
 
VOTE FOR 1         VOTES= 10 (D) Pct Cmmttmn Pleasant 3
7 2 1 10 100.00% Luke Haglund
 
VOTE FOR 1         VOTES= 17 (D) Pct Cmmttmn Pleasant 4
14 2 1 17 100.00% Brenda J. Fields
 
VOTE FOR 1         VOTES= 17 (D) Pct Cmmttmn Washington 3
11 0 6 17 100.00% Patricia Gibson
 
VOTE FOR 13         VOTES= 5,180 (D) State Conv Delegate At Lg
354 80 73 507 9.79% Susan R. Althouse
258 66 60 384 7.41% Robert Clay Bannister, Jr.
369 80 76 525 10.14% Robin Fouce
337 77 82 496 9.58% Al Curtis Green
339 78 73 490 9.46% Cathy Griffin
265 65 57 387 7.47% Charles E. Griffin, Jr.
281 76 69 426 8.22% Thomas (Tom) Roop
308 72 63 443 8.55% Jennifer Shipman
423 85 85 593 11.45% Joselyn Whitticker
270 69 61 400 7.72% Geoff Williams
369 78 82 529 10.21% Torri Williams
 
End Of Report
Election Summary Report 5/3/2022 - 8:32:42 PM 2022 Primary Election [Election Date: 5/3/2022] Page 1 of 1